Giriş Yap  -   Üye Ol

Multibem Facebook HesabıMultibem Twitter HesabıMultibem Pinterest HesabıMultibem Instagram Hesabı


Hakkımızda

Bem Boğaziçi 1996 yılında erken çocukluk eğitimi alanında hizmet vermek üzere çalışmalarına başlamıştır. 1996 – 2003 yılları arasında Bem Boğaziçi bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda okul öncesi eğitimine dair yeniliklere ihtiyaç duyulması üzerine program geliştirme çalışmaları başlamıştır.


Başlangıç aşamasında okul öncesi eğitimcileri, psikologlar, psikolojik danışman ve rehberlik uzmanları, pedagoji ve çocuk gelişimi mezunlarından bir Araştırma Geliştirme (ARGE) ekibi oluşturulmuştur.


Bem Boğaziçi ARGE ekibinin çalışmaları neticesinde okul öncesi eğitimini desteklemek üzere Bem (Boğaziçi Eğitim Modeli) okul öncesi eğitim programının temeli atılmıştır. Alternatif eğitim modelleri üzerine uluslararası alanda uygulamalı çalışmalarda bulunan ARGE ekibi tarafından, Reggio Emilia, Montessori, Waldorf ve pek çok farklı eğitim yaklaşımını da dikkate alarak okul öncesi eğitime farklı bir bakış açısı getirmek üzere Multibem (Çoklu Boğaziçi Eğitim Modeli) kurumlarımızda uygulanmakta olan Boğaziçi Eğitim Modelinden güncellenerek geliştirilmiştir.

Revize edilen Multibem eğitim programının eğitim materyalleri oluşturularak 2012 yılında pilot uygulamalar Bem Boğaziçi Eğitim Hizmetlerine bağlı erken çocukluk eğitimi kurumlarında 3-5 yaş çocuklarına uygulanmaya başlamıştır. Yıl sonunda eğitimciler ve ARGE ekibi tarafından gerekli görülen düzenlemeler yapılarak 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında Multibem program güncellenmiştir. Türkiye’nin değişik bölgelerinde yer alan Boğaziçi Eğitim Hizmetlerinden danışmanlık alan okul öncesi eğitim kurumlarında program yaygınlaştırma çalışmaları başlamıştır. Halen Türkiye genelinde 50’den fazla kurumda Multibem eğitim programı, programa özgü geliştirilen pek çok eğitim malzemesi ve materyali ile alanda çalışan uygulamacılar tarafından kullanılmaktadır.